بررسی دوربین Huawei Mate 40 Pro


 

میت 40


 Huawei گوشی هوشمند پیشرفته جدید خود ، Mate 40 Pro را به بازار عرضه کرد. تنظیمات دوربین بسیار شبیه به P40 Pro است که در اوایل سال جاری معرفی شد ، اما تفاوت های ظریفی وجود دارد. دوربین اصلی Mate 40 Pro از سیستم تثبیت کننده نوری برخوردار نیست اما در غیر این صورت با همان سنسور ۱ / ۱.۲۸ and و لنز دیافراگم f / 1.9 به عنوان مدل سری P ارائه می شود. دوربین فوق عریض لنز P40 Pro را با دیافراگم f / 1.8 و میدان دید معادل ۱۸ میلی متر حفظ می کند ، اما اکنون به جای ۴۰ مگاپیکسل از سنسور ۲۰ مگاپیکسلی با پیکسل های بزرگتر استفاده می کند. مشخصات دوربین دوربرد ۵ برابر بدون تغییر باقی مانده است.

با تغییرات نسبتاً کمی در مقایسه با مشخصات دوربین P40 Pro ، ما کنجکاو شدیم ببینیم آیا مهندسان Huawei قادر به افزایش کیفیت تصویر و عملکرد دوربین حتی در مدل جدید هستند یا خیر. ادامه مطلب را بخوانید تا از موفقیت آنها و عملکرد Huawei Mate 40 Pro با نام تجاری جدید مطلع شوید.

مشخصات اصلی دوربین:

  • Triple camera setup
  • Primary: 50 MP 1/1.28″ sensor (12 MP output), 23 mm-equivalent (1x defined as 27 mm) f/1.9-aperture lens, full-pixel Octa-PD
  • Ultra-wide: 20 MP 1/1.54″ sensor, 18mm-equivalent f/1.8-aperture lens, PDAF
  • Tele: 12 MP 1/3.56″ sensor, 125mm-equivalent f/3.4-aperture lens, PDAF, OIS
  • LED flash
  • ۴K video, 2160p/60f ps (2160p/30 fps tested)
  • Multispectral color temperature sensor

:Test summary

mate 40 2

 

هواوی سابقه طراحی گوشی های هوشمند با دوربین های عالی را دارد و میت ۴۰ پرو نیز از این قاعده مستثنی نیست. مدل جدید نمره برجسته دوربین DXEOMARK 136 را کسب می کند و شماره یک جدید در رتبه بندی ما است. امتیاز زیر عکس ۱۴۰ نیز به لطف نتایج عالی تقریباً در همه ویژگی ها ،  بالاترین امتیاز است.

داینامیک رنج برجسته خاص است. همانطور که از یک گوشی پرچمدار در سال ۲۰۲۰ انتظار دارید ، دوربین در معرض نور قرار گرفتن در معرض هدف قرار می گیرد. علاوه بر این ، Mate 40 Pro حتی در نور بسیار کم نیز می تواند دامنه دینامیکی گسترده ای را در سطح نور حفظ کند. در مقایسه ، بسیاری از رقبا قادر به ثبت نورهای برجسته و جزئیات سایه در نور شدید هستند اما برای انجام این کار در شرایط کم تلاش می کنند. این باعث می شود Huawei جدید گزینه مناسبی برای عکسبرداری در شب و سایر شرایط  کم نور باشد.

این دوربین همچنین با جزئیات خوب و سطح نویز کم در تصاویر ضبط شده در تمام سطح نور ، تعامل خوبی بین بافت و نویز دارد. وضوح بیشتر توسط یک سیستم فوکوس خودکار دقیق کمک می کند که هنگام عکسبرداری با دوربین اصلی بدون تأخیر قفل می شود. حالت پرتره  Mate 40 Pro در ایجاد یک شبیه سازی بوکه با ظاهر طبیعی کار خوبی دارد که دور از چیزی نیست که یک DSLR و یک لنز سریع بتواند آن را ضبط کند. 

5huaweimate40pro

Mate 40 Pro همچنین نمره زوم بسیار خوب ۸۸ را کسب می کند اما نمی تواند با بهترین ها در این رده جدید که ترکیبی از امتیازات تله و گسترده است ، مطابقت داشته باشد. ترکیبی از بزرگنمایی فوق العاده دیجیتال روی دوربین اصلی و لنز تله اختصاصی قادر به ضبط جزئیات خوب در تمام تنظیمات tele است. با این حال ، Xiaomi Mi 10 Ultra با دو لنز اختصاصی تله فقط دارای لبه است ، به خصوص در محدوده بزرگنمایی نزدیک و متوسط. ما همچنین دریافتیم که فوکوس خودکار Huawei در چند عکس از راه دور تلاش می کند ، که امتیاز آن را کاهش می دهد.

دوربین فوق عریض با همان محدودیت های سطح بالای Huaweis قبلی ارائه می شود: میدان دید نسبت به بیشتر رقبای مستقیم باریک تر است. گرچه کیفیت تصویر در غیر این صورت به طور کلی عالی است. بنابراین اگر می توانید با کمی پهنای کمتر زندگی کنید ، Mate 40 Pro هنوز یک گزینه عالی برای علاقه مندان به زاویه دید گسترده است.

aweimate40pro9aweimate40pro8
کیفیت تصویر در سطح فوق العاده گسترده به طور کلی عالی است ، اما میدان دید نسبت به رقبا باریک تر است.دوربین تله از جزئیات خوبی در تمام تنظیمات بزرگنمایی برخوردار است.

Mate 40 Pro با امتیاز ۱۱۶ ویدئویی ، در رده تصاویر متحرک نیز مقام اول را به خود اختصاص داده است. تصاویر ۴K هواوی جزئیات خوب و سطح سر و صدای کم را در همه شرایط نشان می دهد. رنگ نیز خوب است و سیستم تعادل رنگ سفید خودکار به خوبی کار می کند و به نرمی با تغییرات نور تنظیم می شود.

سیستم فوکوس خودکار دقیق است و در صورت تغییر فاصله سوژه ، به راحتی سازگار می شود و از پرش ناخواسته یا پمپاژ جلوگیری می کند. لرزشگیر موثر فیلم همچنین به ایجاد جلوه ای سینمایی کمک می کند ، و باعث می شود فیلم بسیار روان و پایدار به نظر برسد ، که به ویژه هنگام صفحه متحرک یا حتی هنگام اجرا هنگام ضبط بسیار قابل توجه است.

نقطه ضعف ، برخی از برش های برجسته می توانند در صحنه های دشوار با کنتراست بالا رخ دهند و هنگام راه رفتن هنگام ضبط در نور کم ، تثبیت کننده کمی مشکل می کند. در چنین شرایط چالش برانگیزی ، تفاوت وضوح بین قاب ها قابل مشاهده است. از نظر مصنوعات ، برخی از جلوه های کمی سازی رنگ و شبح سازی را در کلیپ های ویدیویی Mate 40 Pro مشاهده کرده ایم. با وجود این مشکلات کوچک ، Huawei جدید یک انتخاب عالی برای فیلمبرداران موبایل است و طبق پروتکل آزمون به روز شده ، به طور شایسته ای بالاترین امتیاز ویدیوی ما را بدست می آورد.

ate40p99

Mate 40 Pro در پروتکل آزمون به روز شده ما بهترین نمره تا به امروز را کسب می کند. نه تنها در معرض نور قرار گرفتن در معرض نور بسیار کم قرار گرفتن در معرض هدف مناسب است ، بلکه Mate 40 Pro قادر به حفظ دامنه دینامیکی گسترده در شرایط کم نور است ، چیزی که بیشتر رقبا با آن دست و پنجه نرم می کنند.

هر سه دستگاه نوردهی مناسبی را برای این صحنه با نور پس زمینه فراهم می کنند ، اما Mate 40 Pro با بالا بردن روشنایی کمی روی مجسمه و ساختمان ، حتی کمی بهتر از P40 Pro و Xiaomi عمل می کند.

mi10p40promate409
Xiaomi Mi 10 Ultra, good exposureHuawei P40 Pro, good exposureHuawei Mate 40 Pro, excellent exposure

Mate 40 Pro در این عکس کم نور بسیار خوب عمل می کند ، تفاوت در مرجع به وضوح قابل مشاهده است. Mate قادر است در نور کم دامنه دینامیکی گسترده تری را ارائه دهد. در نتیجه ، جزئیات بیشتری را هم در مناطق تاریک جلوی میله و هم در لامپ روشن نشان می دهد.

mi 10ultra2p40 pro3mate40pro13
Xiaomi Mi 10 Ultra, some shadow and highlight clippingHuawei P40 Pro, some shadow and highlight clippingHuawei Mate 40 Pro, excellent dynamic range

dexo12

Mate 40 Pro همچنین امتیاز بسیار بالایی را در رنگ به دست می آورد. رنگ نسبت به P40 Pro بهبود یافته است ، که غالباً در شرایط مختلف نور ، به ویژه در نور کم ، گچ رنگی را نشان می دهد. در Mate 40 Pro ، تعادل رنگ سفید در تقریباً همه شرایط دقیق است و ارائه رنگ مطبوع است. در این عکس داخلی ، Mate 40 Pro رنگ های طبیعی و دلپذیری را تولید می کند ، اما هر دو عکس P40 Pro و Mi 10 Ultra دارای گچ های نسبتاً قوی قرمزرنگ هستند ، که باعث ایجاد رنگ پوست غیر طبیعی و ارائه کلی رنگ می شود.

mi10ultra18p40pro17mate40pro16
Xiaomi Mi 10 Ultra, reddish castHuawei P40 Pro, reddish castHuawei Mate 40 Pro, nice color rendering

Mate 40 Pro همچنین بهترین نمایش رنگ را در این صحنه در فضای باز ارائه می دهد.

mi10ultra2120p40promate40pro19
Xiaomi Mi 10 Ultra, slight blueish castHuawei P40 Pro, slight pinkish castHuawei Mate 40 Pro, nice color rendering

dexo22

فوکوس خودکار Mate 40 Pro دقیق و سریع در هر شرایطی قفل می شود. این همچنین نسبت به P40 Pro بهبود محسوسی دارد که در شرایط نوری HDR به طور محسوسی کند می شود.

در نمودار زیر می بینید که در زیر نور ۱۰۰۰ لوکس داخلی با ۷ کنتراست EV ، Mate 40 Pro تمرکز زیادی را روی همه ۳۰ عکس می بیند و این کار را بدون تاخیر انجام می دهد. عملکرد شیائومی Mi 10 Ultra بسیار مشابه است اما P40 Pro اگرچه دقیق است اما در مقایسه با دو دستگاه دیگر کمی کند می شود.

dexo23

این تنظیماتی است که ما برای آزمایش AF در شرایط HDR استفاده می کنیم. هر سه تصویر شارپ هستند ، اما همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است ، P40 Pro AF کندتر از تصاویر دیگر است. میت ۴۰ پرو جدید سریعتر است و دامنه دینامیکی بهتری را ارائه می دهد. شیائومی به همان اندازه سریع است ، اما دامنه دینامیکی آن به طور محسوسی کمتر است

mi10ultra26p40pro25mate40pro24
Xiaomi Mi 10 Ultra, HDR test sceneHuawei P40 Pro, HDR test sceneHuawei Mate 40 Pro, HDR test scene

Mate 40 Pro به دلیل عمق میدان محدود خود هنوز به یکی از بهترین امتیازات برای فوکوس خودکار دست نیافته است. این بدان معناست که در یک پرتره گروهی ، افراد نسبت به پشت صحنه تمایل دارند کمی از کانون توجه خارج شوند. این مورد در مورد تصاویری که افراد در جلو دارند و عنصر دیگری که مورد علاقه آنها است در پس زمینه – به عنوان مثال عکس های معمولی توریستی. در این تصویر می بینید که تأثیر آن روی Mate 40 Pro کمی بیشتر از دستگاه های مقایسه است.

mi10ultra29p40pro28mate40pro27
Xiaomi Mi 10 Ultra, depth of fieldHuawei P40 Pro, depth of fieldHuawei Mate 40 Pro, depth of field

dexo78

dexo30

Mate 40 Pro هم از نظر بافت و هم از نظر نویز نمره خوبی می گیرد و به خوبی تعادل هر دو ویژگی را به دست می آورد. در اندازه گیری های ما ، Huawei Mate 40 Pro و P40 Pro و همچنین Xiaomi Mi 10 Ultra ، همه جزئیات بسیار خوبی را در تمام سطح نور ارائه می دهند. با این وجود ، Mate 40 Pro در مقایسه با دستگاه های مرجع ، در نور کم مقداری زمین خود را از دست می دهد. این در اندازه گیری های بافت جدید ما به وضوح قابل مشاهده است.

dexo31

همانطور که توسط نمودار نشان داده شده است ، اختلافات در نور کم بیشتر دیده می شوند. در مقایسه با P40 Pro ، Mate 40 Pro فاقد جزئیات مربوط به بافت پوست در این محصول است. شیائومی از هوآوی جدید نیز بهتر است.

mi10ultra34p40pro33mate40pro32
Xiaomi Mi 10 Ultra, low-light texture and detail (5 lux)Huawei P40 Pro, low-light texture and detail (5 lux)Huawei Mate 40 Pro, low-light texture and detail (5 lux)

 

تفاوت جزئیات در این عکسهای بیرونی بسیار کم است ، اما Xiaomi فقط نسبت به دستگاههای Huawei تفاوت دارد.

mi10ultra36p40pro36mate40pro35
Xiaomi Mi 10 Ultra, outdoor detailHuawei P40 Pro, outdoor detailHuawei Mate 40 Pro, outdoor detail

در تجزیه و تحلیل سر و صدا ، عملکرد سه دستگاه در نور شدید خارج از منزل و در شرایط معمول داخلی بسیار نزدیک است. برخی از تفاوت های کوچک فقط در سطح نور زیر ۱۰ لوکس ظاهر می شوند. حتی در آن زمان نیز نویز به خوبی در همه دوربین ها کنترل می شود.

dexo37

این نتایج در این صحنه داخلی منعکس شده است: سطح جزئیات بسیار عالی است و نویز بسیار خوب تحت کنترل برای هر سه دستگاه است.

mi1040p4039dexo38
Xiaomi Mi 10 Ultra, indoor texture and noiseHuawei P40 Pro, indoor texture and noiseHuawei Mate 40 Pro, indoor texture and noise

dexo41

مصنوعات تصویری به طور کلی در Huawei Mate 40 Pro به خوبی کنترل می شوند ، اما این دستگاه در بین بهترین مواردی که آزمایش کرده ایم نیست. برای تشخیص هر گونه مشکل باید نمای را کمی بزرگ کنید.

کمی سازی رنگ اغلب در مناطقی از رنگ ساده قابل مشاهده است. در عکس زیر ، به شکل نواحی صورتی مایل به سقف قابل مشاهده است.

dexo42

بعضی اوقات نام مستعار راه پله را روی خطوط مورب مشاهده خواهید کرد ، اما در عمل اثر آن به اندازه کافی ضعیف است و لازم نیست بیش از حد نگران آن باشید.

دکسو
دکسومارک

dexo44

mi1047p4046mate4045
Xiaomi Mi 10 Ultra, flash offHuawei P40 Pro, flash offHuawei Mate 40 Pro, flash off

dexo48

dexo49

Mate 40 Pro در حالت پرتره خود ، تصاویری را با یک اثر بوکه شبیه سازی شده با ظاهری طبیعی ثبت می کند. برآورد عمق بسیار خوب است ، حتی در مناطق دشوار مانند مو ، قرار گرفتن در معرض و رنگ نیز خوب است ، به طور کلی تصاویر پرتره بسیار زیبا را ایجاد می کند.

mi1052p4051mate4050
Xiaomi Mi 10 Ultra, pleasant bokeh effectHuawei P40 Pro, pleasant bokeh effectHuawei Mate 40 Pro, pleasant bokeh effect

عمق سنجش Mate 40 Pro حتی در صحنه های چالش برانگیز عالی است. در زیر ، سوژه روی حصاری قرار گرفته است که می تواند حس عمق حتی بهترین تلفن های هوشمند را از بین ببرد. Mate 40 Pro هنوز تمایز بسیار دقیقی بین زمینه و زمینه ایجاد می کند. P40 Pro و Xiaomi نیز عملکرد خوبی دارند ، اما کاملاً در سطح پرچمدار جدید هواوی نیست.

mi1055p4054mate4053
Xiaomi Mi 10 Ultra, outdoor bokehHuawei P40 Pro, outdoor bokehHuawei Mate 40 Pro, outdoor bokeh

dexo56

dexo57

پیش نمایش یکی از معدود موارد ضعف Mate 40 Pro است. در بیشتر شرایط ، تصویری که در صفحه پیش نمایش خود مشاهده می کنید کاملاً متفاوت از تصویر گرفته شده است. به عنوان مثال ، در حالی که قرار گرفتن در معرض هدف معمولاً به خوبی پیش نمایش می کند ، پردازش HDR در پیش نمایش به درستی تجسم نمی یابد. در این عکس ، برش برجسته در پس زمینه روشن در تصویر پیش نمایش بسیار بیشتر از عکس گرفته شده است.

dexo

dexo59

این نیز در اندازه گیری های ما ثبت شده است. آنتروپی کنتراست ، که دامنه پویا را نشان می دهد ، برای ضبط بسیار بالاتر از تصویر پیش نمایش در تمام شرایط نوری است. آنتروپی کنتراست روی تکه های خاکستری روی صفحه با نور پس زمینه در صحنه آزمایشگاه بالا اندازه گیری می شود. در حداکثر مقدار ۸ ، تمام سطوح خاکستری قابل تشخیص است. مقدار زیر ۶ یک شکست محسوب می شود.

dexo60

Zoom scores explained

Huawei Mate 40 Pro نمره زوم بسیار خوب ۸۸ را کسب می کند و آن را در میان سه دسته برتر فعلی این گروه قرار می دهد. نمره زوم شامل تله و امتیازات فرعی گسترده است. در این بخش ، ما نگاه دقیق تری به چگونگی دستیابی به این زیر امتیازها می اندازیم و کیفیت تصویر بزرگنمایی را با برخی از رقبای اصلی مقایسه می کنیم.

dexp63

Mate 40 Pro به لطف جزئیات خوب در تمام سطوح بزرگنمایی ، دومین بهترین دوربین ما برای بزرگنمایی از راه دور است. برای این عکس با برد متوسط ، دوربین به استفاده از دوربین اصلی خود و الگوریتم با وضوح فوق العاده پایبند است ، اما نتیجه کار بیش از حد قابل قبول است. جزئیات به خوبی Xiaomi Mi 10 Ultra که دارای دو لنز اختصاصی تله است ، خوب نیست.

mi1066p4065mate64
Xiaomi Mi 10 Ultra, medium-range 50mmHuawei P40 Pro, medium-range 50mmHuawei Mate 40 Pro, medium-range 50mm

dexo67

هنگامی که لنز تله ۵x اختصاصی Mate قدرت را بدست آورد ، از نظر جزئیات تصویر حتی از Xiaomi نیز بهتر عمل می کند. هر سه دستگاه در این مقایسه دوربرد کیفیت تصویر چشمگیری را برای یک تلفن هوشمند ارائه می دهند ، اما دستگاه های هواوی فقط یک شارژر Xiaomi را شکست می دهند.

dexo72

Mate 40 Pro با زاویه فوق العاده عریض عکس هایی را با کیفیت کلی بسیار خوب تصویربرداری می کند. جزئیات ، سر و صدا و دامنه دینامیکی برای یک فوق العاده گسترده بسیار عالی هستند ، اما دوربین با همان محدودیت مدل های قبلی هواوی همراه است: با معادل ۱۸ میلی متر ، میدان دید باریک ترین گوشی های سطح بالا است آزمایش کرده اند در مقایسه ، Xiaomi Mi 10 Ultra به لطف میدان دید بسیار گسترده تر ۱۲ میلی متری ، قادر است صحنه بسیار بیشتری را به درون قاب فشار دهد.

mi1075p4074mate4073
Xiaomi Mi 10 Ultra, ultra-wide 12 mmHuawei P40 Pro, ultra-wide 18 mmHuawei Mate 40 Pro, ultra-wide 18 mm

dexo76

نتیجه:

نکات مثبت:

دامنه دینامیکی گسترده ، حتی در نور کم
سریع و دقیق AF برای عکس و فیلم
جزئیات خوب در بیشتر تنظیمات بزرگنمایی از راه دور
برآورد عمق خوب در حالت بوکه ، حتی در صحنه های پیچیده
دامنه دینامیکی نسبتاً گسترده در عکسهای شبانه
تثبیت کننده فیلم بسیار عالی
سطح نویز کم در فیلم های خارجی و داخلی
تعادل رنگ سفید دقیق و ارائه رنگ دلپذیر در فیلم ها

نکات منفی :

میدان دید نسبتاً باریک روی دوربین فوق العاده عریض
کمی سازی رنگ و مصنوعات مستعار
تصاویر زوم از راه دور اغلب از فوکوس خارج می شوند
کم نورگیری و دامنه دینامیکی محدود در صحنه های ویدیویی بسیار چالش برانگیز
تغییر وضوح بین فریم ها هنگام راه رفتن هنگام ضبط فیلم و در نور کم
کوانتیزه کردن رنگ های گاه به گاه و مصنوعات شبح دار روی ویدئو

 

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر در موبایل ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

بررسی دوربین شیائومی Mi 11 Ultra: قدرت سنسور بزرگ

بررسی دوربین شیائومی Mi 11 Ultra: قدرت سنسور بزرگ بررسی دوربین شیائومی Mi 11 Ultra: قدرت س…