تصویر لنز لایکا 35 MM


بررسی لنز Leica APO-Summicron-SL 35mm:

Leica APO-Summicron-SL 35mm F2 ASPH یک لنز سریع و متوسط ​​نسبتاً عریض برای دوربین های مجهز به می باشد ، مانند دوربین های برند پاناسونیک و اکنون سیگما کارایی بالاتری دارد.

ساخت  APO Leica بدان معنی است که این یکی از بهترین ، مدلهای بسیار اصلاح شده این مدل می باشد. در نتیجه ، لنز دارای ساختاری پیچیده است که از ۱۳ عنصر تشکیل شده است که ۹ مورد از آن ها پراکندگی جزئی جزئی (پراکندگی کم) شیشه برای کنترل است ، در حالی که سه مورد دیگر کروی هستند (دو مورد از آنها دو کره ای) برای تصحیح انحراف تک رنگ .

لایکا برای کاهش نور اطراف و بازتاب هایی که می تواند منجر به  اشباع شود ، از چند روکش استفاده کرده است و از پوشش Aquadura در عناصر بیرونی جلو و عقب برای دفع چربی و قطرات آب و گرد غبار استفاده می کند.

تمرکز کاملاً داخلی است و از فوکوس خودکار آرام و سریع استفاده می کند که Leica آن را DSD می نامد (Dual Synchro Drive) ، سیستمی متشکل از دو موتور پله.

لایکا می گوید با استفاده از دو محرک کوچک برای کنترل مستقل دو عنصر تمرکز این امکان را به شما می دهد تا کل فاصله را در ۲۵۰ میلی متر عکس برداری کنید.

کاربران می توانند با استفاده از یک حلقه با یک سیستم حسگر میدان مغناطیسی منحصر به فرد که امکان تنظیم سریع و بسیار دقیق را فراهم می کند ، تمرکز کنند و در مقابل عدم دقت در تمرکز ناشی از نوسانات دما باشند. لنزها در برابر آب و هوا بسته ایمن شده اند و حلقه فوکوس مخصوصاً برای مقاومت در برابر برخورد گرد و غبار و رطوبت طراحی شده است. این لنز با ابعاد ۱۰۲ x 73 میلی متر ۱۰۲ ۴.۰ (۴.۰۲ ″ ۲.۸۷ ″) و وزن ۷۵۰ گرم (۱.۵۹ پوند) ، این لنز به طور متمرکز در آماتورهای سطح بالا و کاربران حرفه ای طراحی شده است.

مشخصات فنی :

  • ۱۳ lens elements in 11 groups
  • Nine anomalous partial dispersion (ED type) elements
  • Three aspherical elements (with two dual-aspherical)
  • MC and Aquadura coatings
  • Dual stepping motors
  • Dust- and moisture-resistant
  • ۶۷mm filterthread
  • Minimumfocus distance: ۰.۲۷m (12”)
  • Weight: 750 grams (1.59 lb)

کیفیت تصویر لنز به طور کلی:

در حالی که Leica Summilux-SL 50mmm F1.4 مدل قبلی به عنوان یک لنز بزرگ و سریع با کیفیت تصویر بسیار بالا طراحی شده بود ،  APO-Summicron-SL 35mm F2 ASPH کندتر در نظر گرفته شده است که سبک تر و کوچکتر باشد ، اما هنوز هم برای کیفیت تصویر برتر بهینه شده است.

تصویر تست لنز با دوربین


Leica APO-Summicron-SL 35mm F2 ASPH با وضوح بالا دوربین L-mount 47MP Panasonic Lumix DC-S1R عملکرد قابل قبولی دارد ، در قسمت امتیاز دهی سایت  نتیجه تست با امتیاز ۳۹ را به دست می آورد. فاصله کانونی ۳۵ میلی متر … با این وجود ، از f / 2 از وضوح مرکزی بالایی برخوردار است و در حفظ دیافراگم در دیافراگم های کوچکتر ، جایی که اثر پراش معمولاً قابل توجه است ، عملکرد خوبی دارد.

APO-Summicron-SL 35mm F2 ASPH انحنا بسیار کمی دارد. نمایه داخلی که به پرونده های RAW در نرم افزار پردازش پشتیبانی شده دستور می دهد تنظیمات اضافی برای کنترل انحنا داشته باشد. این اصلاحات یا تنظیمات همچنین به صورت JPEG در دوربین و خارج از دوربین اعمال می شود. هنگامی که نمایه پشتیبانی نمی شود ، ممکن است انحنا در تصاویر خاصی که عناصر خطی قوی در نزدیکی مرزهای قاب تصویر قرار دارند ، قابل توجه باشد. Fringing توسط این نمای داخلی نیز اصلاح می شود ، اما به هر حال این لنز برای این ناهنجاری ها به خوبی اصلاح شده است.

رنگ آمیزی در -۱.۸EV در گوشه و کنار شدید اندازه گیری می شود. در دیافراگم اولیه قابل مشاهده است ، اما خوب کنترل می شود ، با پاییت آمدن نسبتاً تدریجی. اگرچه کاملاً مشخص نیست ، اما تأثیر آن فقط با یک توقف در f / 2.8 کاهش می یابد.

انتقال زیاد لنز در T2.0 فوق العاده است ، که نه تنها برای فیلمسازان مفید است بلکه اندازه ای از نورانی شدن و اشباع به خوبی کنترل شده است.


مقایسه لنز ها


وضوح اوج در ۴۷MP Panasonic Lumix DC-S1R بسیار خوب است ، اما هنوز کمی از Sony Zeiss Distagon T * FE 35mm F1.4 ZA عقب مانده است ، که هنگام نصب بر روی سونی A7R II از وضوح اوج بسیار کمی بالاتر برخوردار است. اگرچه این یک دوربین  با فرم کامل قدیمی با تعداد پیکسل کمتر (۴۲MP) نسبت به Lumix DC-S1R است ، اما همان سنسور مشابه یا مشابه با سنسور موجود در سونی A7R III است. (ما هنوز آخرین نسخه آن دوربین یعنی ۶۱MP سونی A7R IV را آزمایش نکرده ایم ، با این حال انتظار داریم که یک ترکیب سونی Zeiss / A7R IV از وضوح اوج حتی بالاتر برخوردار باشد.)

Canon EF 35mm F1.4L II USM در ۵۰MP Canon EOS 5DS R ترکیبی دیگر با وضوح اوج بالاتر است که بخشی از آن حسگر با وضوح بالا است.

از لحاظ عملکرد کلی سیستم ، حتی نیکون Nikkor Z 35mm F1.8 S با کیفیت ۴۵.۷MP Nikon Z 7 دقیقاً خارج از سیستم های لنز / دوربین با فاصله کانونی Top 10 35mm (در مکان یازدهم) قرار دارد ، بنابراین ذکر نشده است. اینجا. با این وجود ، نشان می دهد که این مدل ها وقتی روی بدنه هایی با تعداد پیکسل بالا نصب می شوند ، چقدر خوب هستند.

این لنز Leica دارای کنترل نویز کرومیکی خوبی است که تنها با سری L L Canon مطابقت دارد ، به لطف اپتیکهای انعطاف پذیر طیف آبی طیف دوم (BR) دوم. به طور معمول ، تصحیح APO در یک لنز به معنای اصلاح طولی است ، با این وجود ، سطح ۶ میکرون نویز کرومی جانبی در این لنز Leica هنوز هم بسیار چشمگیر است.

علاوه بر این ، همراه با انتقال زیاد ، برای این فاصله کانونی نیز تحریف بسیار کم است – همان سطح لنزهای f / 1.8.

بسیاری از عکاسان در تلاش خواهند بود تصمیم بگیرند که آیا قیمت بالای Leica APO از نظر عملکرد نوری قابل توجیه است یا خیر. مطمئناً یکی از بهترین هاست ، اما ترکیب های دیگری با انتقال و تصویربرداری قابل مقایسه ، و برخی با وضوح برابر حتی کمی بهتر ، تا مرزهای تصویر وجود دارد.


مقایسه های پیشرفته :

Leica APO-Summicron-SL 35mm F2 ASPH اصلاح شده بهتر از اکثر مدل های f / 1.4 از رقبای خود است ، اما آنها به ندرت همه چیز را در طراحی لنزهای کندتر مانند این قرار می دهند. برای بررسی دقیق تر عملکرد نوری ، لنز Leica را در ترکیب با ۴۷MP Panasonic Lumix DC-S1R با دوربین بسیار مجهز Canon EF 35mm F1.4L USM هنگام نصب بر روی EOS 5DS R 50MP مقایسه خواهیم کرد. ما همچنین آن را با Sony Zeiss Distagon T * FE 35mm FI.4 ZA در ۴۲MP سونی A7R II مقایسه خواهیم کرد.

تمام این مدل های لنز و دوربین گزینه های رقابتی محبوب هستند. (ما اخیراً بررسی خود را در مورد ۶۱MP A7R IV ، آخرین بدنه بدون وضوح و بدون آینه سونی منتشر کردیم ، بنابراین ما از آن برای این مقایسه لنزها استفاده نکردیم.) البته مهم است که به یاد داشته باشید که دوربین نقش مهمی در نتایج. انتخاب بدنه با وضوح پایین تر مانند ۲۴MP سونی A7 III نتیجه کلی کمتری خواهد داشت ، زیرا این سنسور به عملکرد کلی کمک می کند.


میزان وضوح تصاویر:

سونی Zeiss Distagon T * FE 35mm F1.4 ZA پیشرو در پایگاه داده ما از نخستین فاصله کانونی ۳۵ میلی متری است که بر روی سونی A7R II با وضوح بالا نصب شده است ، اما هم آن و هم Canon EF 35mm F1.4L II USM در ۵۰MP است. Canon EOS 5DS R وضوح عالی اوج را ارائه می دهد. با این وجود ، این تنها بخشی از داستان است: چگونه لنزها با وضوح برخورد می کنند ، برای بیشتر عکاسان احتمالاً از اهمیت بیشتری برخوردار است.

اگرچه از نظر عملکرد عالی ، لنزهای سونی Zeiss در A7R II نسبت به ترکیب کانن در f / 1.4 ضعیف تر هستند ، اما در دیافراگم اولیه Leica — در f / 2 — ، هر سه لنز دارای وضوح  مشابه هستند. با یک هسته مرکزی قوی می باشند.

ترکیب لایکا / پاناسونیک حتی یک مزیت جزئی نیز دارد ، خصوصاً در گوشه و کنار. بنابراین حتی لنز های دیگر در تست های فعلی ما  از لایکا در f / 2. پیشی نمی گیرد. — در واقع ، بر اساس آزمایش های ما در آن دیافراگم ، ترکیب سونی زایس به دلیل وضوح در قسمت بیرونی (ضعیف) در واقع ضعیف ترین از این سه است. ۵۰٪ قسمت بیرونی قاب) در دیافراگم.

تست نمودار لنز با دوربین های سونی کنون پاناسونیک


اگر به قسمت های نوشته شده در وضوح برای هر سه در f / 2.8 و در f / 4 نگاهی بیندازید ، می بینید که ترکیب سیستم Leica APO / Panasonic این وضوح مرکزی بالایی را که بیش از ۸۰٪ درخشندگی دارد ، حفظ می کند اما به دور از آن منطقه مرکزی ، وضوح را نشان می دهد. در مقایسه با سیستم های Canon و Sony Zeiss پایین تر است.

نمودار لنز دوربین های سونی و کنون و پاناسونیک 2


نتایج ما نشان می دهد که Leica APO / Panasonic دارای نتایج بسیار مشابهی در f / 4 همانطور که در f / 2.8 است ، با افت کمتر از مرکز ، در حالی که دو دوربین دیگر وضوح بهبود یافته در مناطق بیرونی را نشان می دهند. در اینجا در f / 4-6.6 است که سونی زایس وضوح عالی خود را نشان می دهد ، به خصوص در f / 5.6 ، جایی که وضوح آن با شدت ۸۰٪ میزان اکوتانس از مرکز به گوشه ها اندازه گیری می شود. (ما همچنین می توانیم ترکیب کانن را بخاطر وضوح بالای آن در قسمت تصویربرداری ستایش کنیم.)

Leica APO همچنان با دو رقیب در مرکز خود مطابقت دارد و در مناطق بیرونی نیز پیشرفت می کند ، اما وضوح هیچگاه کاملاً به سطح Sony Zeiss یا Canon نمی رسد تا حدود f / 11 ، جایی که تأثیرات پراش حتی عملکرد را از بین نمی برد. این وضوح کمی پایین تر (اکوتانس) در مناطق بیرونی است که امتیاز لایکا را نسبت به دو رقیب قوی دیگر به خود اختصاص داده است.


انحنا کروماتیک :

با داشتن ۹ عنصر شیشه پراکندگی کم در ساخت آن ، لنزهای Leica APO-Summicron-SL برای اصلاح رنگ بسیار اصلاح شده است.

نمای انحراف کرومی جانبی (LCA) در زیر ، عرض انحراف رنگی را نشان می دهد که در هر سه لنز در طول نیمی از قاب تصویر رخ می دهد. LCA از مرکز قاب در سمت چپ (۰٪ موقعیت میدان) تا گوشه دیگر قاب (در ۱۰۰٪) در سمت راست اندازه گیری می شود. برای کاهش اثر ، این لنز جدید از یک پروفایل تصحیح داخلی استفاده می کند که برخلاف برخی مدل ها ، دوربین داخل آن قابل خاموش نیست. با این حال ، نتایج ما نتیجه اصلاح نشده را نشان می دهد ، بنابراین ممکن است LCA در JPEG های خارج از دوربین یا در پرونده های RAW پردازش شده با نرم افزار پشتیبانی نشده به هیچ وجه قابل مشاهده نباشد.

نمودار لنز با دوربین های سونی و کنون و پاناسونیک 3


هنگامی که روی Panasonic Lumix DC-S1R سوار شد ، لنزهای Leica APO-Summicron-SL 35mm LCA را به خوبی سرکوب می کنند ، حداکثر ۶ میکرون در آزمایشگاه های ما اندازه گیری می شود. با توجه به اینکه زوم های مدرن مانند Nikkor Z 24-70mm F2.8 S نیز به خوبی اصلاح شده اند اما هنوز هم در حدود ۱۵ میکرون در بالاترین حد خود اندازه گیری می کنند (بدون استفاده از مشخصات داخلی آنها) ، می بینید که این لنز Leica از سطح بسیار پایینی برخوردار است از LCA.

با این حال ، از سه ابتدایی در این مقایسه ، ترکیب Canon کار را با سرکوب یکنواخت تر LCA به طور یکنواخت در سراسر قاب ، به خصوص در دیافراگم های گسترده تر ، انجام می دهد. با این وجود ، مانند اکثر لنزها ، LCA معمولاً در بالاترین حد خود در گوشه و کنار است و کانن از این نظر تفاوتی ندارد.

ترکیب Leica-Panasonic همچنین بالاترین LCA خود را در گوشه و کنار دارد ، اما همچنین قابل توجه است – حداقل در آزمایش – به عنوان حلقه ای در اطراف ناحیه مرکزی وضوح. این ویژگی کاملاً متداول است ، زیرا LCA به ندرت در مرکز نشان داده می شود و معمولاً در ناحیه میانی تا بیرونی (به مقدار کمتری یا بیشتر) سرکوب می شود ، فقط برای این که در گوشه های شدید ظاهر شود. در واقع ، نتایج برای ترکیب سونی زایس مشابه است ، که LCA در مرکز پایین است و به آرامی قبل از اینکه در گوشه ها در دیافراگم گسترده شود ، به آرامی بالا می رود.


انحنا هندسی:

قسمت های اولیه نسبتاً گسترده مانند این ، معمولاً مقداری تحریف از نوع بشکه دارند. مشخصات تصحیح لنز داخلی این لنز شامل اصلاح انحنا هندسی است. و مانند عدم انحراف کرومی جانبی ، ما نتایج را بدون اصلاح اندازه گیری کرده ایم تا حداکثر تغییر را برای خود مشاهده کنید.

حتی بدون استفاده از مشخصات تصحیح ، Leica APO-Summicron-SL 35mm F2.0 واقعاً هیچ تحریفی ندارد و حداکثر فقط ۰.۱٪ آن اندازه گیری می شود.


ترکیب رقیب Canon ، که دارای مشخصات تصحیحی نیز است ، دارای حداکثر میزان انحنا مشابه ترکیب Leica / Panasonic است؛ با این حال ، سونی زایس دارای سطوح بالاتری است که در تصاویر قابل توجه است ، اگرچه ، دارای یک تصحیح پروفایل است که می تواند اثر را در دوربین و با پرونده های RAW هنگام پردازش با نرم افزار پشتیبانی کاهش دهد.

نمودار دوربین سونی کنون

نقاشی (سایه گوشه):

برای ترکیب Leica APO-Summicron-SL 35mm F2 ASPH و Lumix S1R ، ترکیب تصویرگری تا -۱.۸ EV در گوشه و کنار شدید در f / 2 انجام می شود. اگرچه این یک اثر کاملاً تدریجی است ، همانطور که در نمودار زیر مشاهده می شود ، طراحی خط چشم از منطقه میانی قابل توجه می شود. از نظر بصری ، این اثر بسیار شبیه به ترکیب کانن در f / 1.4 است ، حتی اگر حداکثر -۲- EV را اندازه گیری کند.

طراحی Vignetting در سونی زایس از لبه ناحیه بیرونی قابل مشاهده است ، که در نمودار ما به عنوان شیب کم عمق نشان داده شده است ، و با تغییر در شیب تند هنگام حرکت در مناطق خارجی به گوشه ها تغییر می یابد. در پایان این مسئله بسیار کم اهمیت تر از هر یک از رقبای خود به نظر می رسد ، حتی اگر حداکثر آن در لایکا در -۱.۷ EV عقب نماند.

نمودار لنز ها در حالت

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر در لنزها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *